Monster Notebook Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar Merhabalar

UEFI desteğini çoğunuz biliyorsunuzdur. Unified Extensible Firmware Interface yani türkçesi : Birleşik uzatılabilir yazılım arayüzü olan, günümüzdeki biosların yerine kullanılabilecek bir standarttır. UEFI desteği açılıştaki anakart kayıtlarını (MBR) atlayıp direkt sisteminizin açılmasını sağlamaktadır. Yani basitçesi biossuz bir bilgisayarla mekanik diskinizdeki işletim sistemini 20 sn gibi bir sürede açmanızdan bahsediyorum

Ancak bu sistemi kullanmak için işletim sistemi desteğine de ihtiyacınız olacak. Biz burada windows 8 deneyerek testlerimizi yaptık. Biliyorsunuz ki Windows 8 henüz 1 ay önce piyasaya sürüldü. Bir çoğunuzda DvD içeriğine bakmışsınızdır hiç dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama Boot sektöründe EFI SHELL sistemi barından dosya sistemini göreceksiniz. İşte bizim de anahtarımız bu olacak. 

Peki kimler kullanabilecek bu UEFI boot sistemini ? Tabiki anakartı bu sistemi destekleyen cihazların olması şüphesiz ama şu anda hali hazırdaki Monster kullanıcılarımızdan P150EM, P170EM, W150ER, W170ER, W110ER, W251ESQ, W350ET, MS-16F3 ve MS-1762 model sahipleri anakartlarında bu özelliği aktif hale getirerek yukarıda bahsettiğim açılış methodunu cihazlarına uygulayabilirler.
Sistem biosu tamamlanma süreci henüz bittiği için önceki siparişlerini alan kullanıcılarımızın bu sistem bios’unu güncellemeleri gerekmektedir. Bununla ilgili bilgiyi makalenin devamında göreceksiniz.

Arkadaşlar bu linkten USB Flash disklerinizi bootable hale dönüştürmeyi görebileceksiniz. TIKLAYINIZ

USB Flash sürücülerinizi oluşturduğunuzu varsayarak bios yükleme adımlarını buradan anlatıyorum. (CLEVO MODELLER İÇİN P150/170EM, W150/150ER, W251ESQ, W110ER, W350ET)

Uyarı : İlk etapta EC güncelleştirmesi ardından sistem bios güncelleştirmesini yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sisteminiz geri açılmayacaktır.

Not : Öncelikle sitemizden indirdiğiniz (www.monsternotebook.com.tr ‘deki uygun modelli bios) BIOS ve EC klasörlerini .zip yada .rar dan çıkarıp daha önceden oluşturmuş olduğunuz USB Bootable sürücünüze KLASÖR halinde atmanız gerekiyor  

1. Adaptörün takılı olduğundan emin olun.
2. Monster logosunu gördükten sonra F7 tuşuyla boot seçeneğinden USB Boot diskinizi seçin ve Bootable flash sürücünüze attığınız Ec klasöründeki ECFLASH.BAT çalıştırın. (Bitince bilgisayar kendini yeniden başlatacak)

3. Monster logosunu gördükten sonra F7 tuşuyla boot seçeneğinden USB Boot diskinizi seçin ve tekrar bootable flash sürücünüze attığınız BIOS klasöründeki MESET.EXE çalıştırın (Bilgisayar coolreboot atacaktır ve tekrar başlayacaktır)

4. Bilgisayar başlarken Fanlar Maksimum hızda çalışmaya başlayacaktır. Bu önemli çünkü MESET’in çalıştığını bu şekilde anlıyoruz. Monster logosunu gördükten sonra F7 tuşuyla boot seçeneğinden USB Boot diskinizi seçin ve tekrar bootable flash sürücünüze attığınız BIOS klasöründeki FLASHME.BAT çalıştırın (Bitince bilgisayar kendini yeniden başlatacak)

5. Bilgisayarınız başladığında F2 tuşuyla bios’a girin ve Bios + Ec sürümlerinizi kontrol edin.

(MS-16F3 ve MS-1762 MODELLER İÇİN BIOS YÜKLEME ADIMLARI)

Uyarı : Bu modellerde EC güncelleştirmesi bios yüklemesinden sonra olacaktır.. MS modellerde EG62.502 yeni EC dosyasıdır.

Not : Öncelikle sitemizden indirdiğiniz (www.monsternotebook.com.tr ‘deki uygun modelli bios) BIOS klasörünü .zip yada .rar dan çıkarıp daha önceden oluşturmuş olduğunuz USB Bootable sürücünüze KLASÖR halinde atmanız gerekiyor  

1. Adaptörün takılı olduğundan emin olun.
2. Monster logosunu gördükten sonra F11 tuşuyla boot seçeneğinden USB Boot diskinizi seçin ve Bootable flash sürücünüze attığınız bios klasöründeki UPDATE.BAT çalıştırın. (Bitince bilgisayar kendini yeniden başlatacak) 

3. Bios ekranına girin Boot sekmesinde UEFI yada LEGACY seçeneği aktif hale gelecektir.

4. EC yüklemek içinde, Lagacy mod açık iken Monster logosunu gördükten sonra F11 tuşuyla boot seçeneğinden USB Boot diskinizi seçin ve Bootable flash sürücünüze attığınız EC klasöründeki ECALL.BATçalıştırın. (Bitince bilgisayarın elektrik ile bağlantısını kesin. Batarya ve Adaptörü 1 dk sonra tekrar takın)  İşlem bitince bios bilgilerine girip sürümün güncellenip güncellenmediğini kontrol edin.

Sürümü güncel olan yada önceden yüklenmiş olan kullanıcılarımıza yapılması gereken ayarları maddeler halinde anlatmaya çalışacağım. (CLEVO MODELLER İÇİN) 

1. İlk olarak BIOS ekranımıza giriş yapacaz ve boot menüsünden “OS Select” bölümünü “Windows 8” seçeceğiz.
2. Windows 8 seçiminin ardından “UEFI Boot” sekmesi açılacak ve bunu “Enabled” hale getirmemiz gerekiyor. Bu bölümde başka hiçbir şey yapmıyoruz.
3. Şimdi de “Security” menüsüne geliyoruz ve buradan “security boot Control” seçeneğini “enabled” yapıyoruz. “Security boot mode” ayarı “Standart” olarak kalsın

4. Ayarlamalar bittiğinde bios ayarlarını kayıt ediyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarınızı başlattığınız zaman karşınıza direk BIOS ekranı gelecek, artık depolama aygıtlarınız UEFI kontrolünde start almaya başlayacak.
5. Tabi şimdi windows’unuzun hemen açılmasını beklemeyin  çünkü bilgisayarımıza tekrar işletim sistemi kurmamız gerekecek. Ancak bunu yaparken cihazınızın kendi optik sürücüsünü kullanamıyorsunuz. FAT, exFAT, FAT32 sistemli bir USB yada disk aygıtına, Windows 8 ISO kalıbını aktarıyorsunuz ve bu aygıtla sisteminizi kuruyorsunuz. Kurulum aşamasında disk seçim ekranındaki PENDRIVE, sizin USB aygıtınız olacaktır.

6. Artık Windows’umuzu kurduk ve karşılama mesajı olarak Windows 8 yerine MONSTER LOGO görüyoruz.  Artık sistemimiz UEFI sistemi ile daha hızlı ve güvenilir bir şekilde açılacaktır.

Test Video : W110ER UEFI BOOT AÇILIŞ

 

Alıntıdır: http://forum.donanimhaber.com/m_68120165/tm.htm