Python da Geri Silme

Geri Silme (b)

 kaçış dizisinin, biraraya geldiğinde özel bir anlam kazandığı bir başka harf de b’dir. b kaçış dizisini şöyle bir örnek içinde kullanabiliriz:

>>> print("istihza", "b.", "bcom")

Burada b adlı kaçış dizisi, kendisinden önceki bir karakteri silme görevini üstleniyor. Bu örnekte eğer b kaçış dizisini kullanmazsanız ne olacağını kendiniz deneyerek gözlerinizle görebilirsiniz.

Örnekten de gördüğünüz gibi, b kaçış dizisi gereksiz boşluk karakterlerini siliyor. “b” kaçış dizisinin görevi klavyedeki Backspace tuşuna benzer.

b kaçış dizisini bir örnekte daha görelim:

>>> print("merhabab")

Ne oldu? Bu karakter dizisi hiç bir şeyi değiştirmedi, değil mi? Çok normal. Çünkü bu kaçış dizisi biraz kaprislidir. b adlı kaçış dizisi, çalışabilmek için kendisinden sonra da en az bir karakter olmasını ister. Dolayısıyla yukarıdaki örnekte b kaçış dizisi görevini yerine getirmiyor, ama şu örnekte bu kaçış dizisi görevini eksiksiz olarak yerine getirecektir:

>>> print("merhabab dünya")

merhab dünya

Burada b kaçış dizisinden sonra boşluk karakteri var. Bu yüzden bu kaçış dizisi böyle bir ortamda görevini yerine getirebiliyor. Eğer sadece print("merhaba") yazıp “merhab” çıktısını elde etmek isterseniz şöyle bir hileye başvurabilirsiniz:

>>> print("merhabab ")

merhab

Burada gördüğünüz gibi, b kaçış dizisinden sonra bir boşluk bırakarak kandırmaca yoluna gittik…

Bu kaçış dizisini art arda yazarak tuhaf şeyler de yapabilirsiniz…

>>> print("merhababb ")

merha a

Burada bb kaçış dizilerinin yaptığı şey, sola doğru iki karakter atlayıp, ulaştığı noktaya bir adet boşluk karakteri yerleştirmektir. Şu örnekte durum biraz daha açık görünecektir:

>>> print("merhababbf")

merhafa

Yani bu karakter dizisini kullanarak şöyle saçma bir şey de yapabilirsiniz:

>>> print("merhababbbbbbbgülegüle")

gülegüle

Gördüğünüz gibi, bu karakter dizisi rahatlıkla suyu çıkarılabilecek bir araçtır. Bu kaçış dizisinin Python’da çok nadir kullanıldığı bilgisini vererek, yolumuza devam edelim…

Alıntıdır.