Hidrojen Bombası Nedir? ve İlk Hidrojen Bombası Denemeleri

Hidrojen bombası nedir? Atom bombası mı, Hidrojen bombası mı daha güçlüdür?

Bu yazımızda hidrojen bombası hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Çok büyük miktarlarda enerji açığa çıkaran ve inanılmaz etkileri olan hidrojen bombası, kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen bir nükleer silahtır. Füzyon bombası da denilen hidrojen bombasının ürkütücü patlama gücü, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkimeden doğar.Patlama, çekirdek birleşmesi olan füzyon temelinde meydana gelir. Herkesin daha çok duyduğu ve bildiği atom bombasında kullanılan enerji ise atom çekirdeklerinin bölünmesiyle oluşan fisyon tepkimelerinden oluşur.

Hidrojen bombası nedir?

Devasa yıkım gücüne sahip olan hidrojen bombası tıpkı güneşteki patlamalar gibi, saniyede milyonlarca hidrojen atomunu helyuma çevirir. Ve sonuçta büyük miktarda enerji açığa çıkar.

Hidrojen bombası atom bombasından kat ve kat daha güçlüdür. Hidrojen bombasında füzyon tepkimelerini tetiklemek için küçük bir atom bombası kullanılır. Başka bir deyimle, küçük bir atom bombası, hidrojen bombasının başlaması için fünye görevini üstlenir.

Füzyon reaksiyonu için gereken sıcaklık ve ateşlemenin sağlanması için patlatılan küçük atom bombası, çok hızlı bir işlemin başlamasını sağlar. Ancak reaksiyon çok kısa bir sürede olduğundan, bomba maddesi buharlaştığı için toplam maddenin yalnızca bir kısmı füzyona uğrar. Füzyona uğrayan madde bir uranyum kılıfı içine alınacak olursa, bu iki bakımdan yarar sağlar:

Uranyumun ağır bir metal olması ve buharlaşma sıcaklığının çok yüksek olması termonükleer enerjinin daha uzun sürmesini sağlar.
Füzyondan meydana gelen nötronlar uranyumun fisyonuna sebep olacağından patlamadan açığa çıkacak enerji daha da artmış olur.

İki tip hidrojen bombası vardır. Bunlar:

Temiz bomba: bu bombalar küçük atom bombalarına ihtiyaç duyar.
Kirli bomba: Büyük atom bombalarına ihtiyaç duyar.

Hidrojen Bombası Denemeleri:

Hidrojen bombası ABD tarafından geliştirilmiştir ve ilk olarak 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılmıştır. Burada kullanılan hidrojen bombası Hiroşima ve Nagazaki’de kullanılan atom bombalarından tam 1000 kat daha güçlüydü.

Bir başka hidrojen bombası denemesi ise Sovyetler tarafından yapılmıştır. Sovyetler, 30 Ekim 1961 tarihinde, Novaya Zemlya’da Tsar Bomba lakaplı 57 megatonluk bir hidrojen bombası denemiştir. Bu bomba ise Hiroşima’ya atılan atom bombasından tam 3800 kat daha güçlüydü.

Bu bombanın oluşturduğu alev topu tam 965 km öteden gözlenmiştir.

Hidrojen Bombasını Kim Bulmuştur?

Hidrojen bombasının ilk adımlarını bir fizikçi olan Edward Teller ve bir matematikçi olan Stanislaw Ulam atmıştır. Edward Teller hidrojen bombasının babası olarak tanınır.

Ruslar adına hidrojen bombasının mimarı ise Rus fizikçi Vitali Ginzburg’tur.

Rusya ilk hidrojen bombası patlatma görüntülerini yayınladı

Rusya, Sovyetler Birliği’nin bundan tam 60 yıl önce Kazakistan’ın kuzey batısındaki Semipalatinsk test sahasında yaptığı ilk hidrojen bombası denemesinin görüntülerini yayınladı.

video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *