Toefl’a Nasıl Çalışılır? Toefl Nasıl Geçilir?

Toefl hakkında kişisel deneyimlerimi anlatmaya başlamadan önce kendi okuduğum bölümümü ve gereken puanları yazmak istiyorum. Benim okuduğum bölümde yani bilişim sistemleri mühendisliğinde toefl ibt de en az 79 puan ve şartlı geçiş için en az 74 puan gerekiyor. Aynı zamanda pbt sınavında en az 550 puan ve şartlı geçiş için en az 527 puan gerekiyor. Bizden sonra şartlı geçiş kaldırılmış. Bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum 🙂

1 Senelik toefl çalışma serüvenimi anlatmaya başlim.

Hazırlığa yeni başladığımızda ilk dersten itibaren gördüğüm tüm yeni kelimeleri anlamlarıyla beraber küçük not kağıtlarına yazıyordum. Vakit buldukça da tekrar etmeye çalışıyordum. Ayrıca 1 sene boyunca labaratuarda çözdüğümüz mec-3 alıştırmalarını düzenli olarak her hafta çözüyordum. O alıştırmalar ilk dönem en uzun 1-2 saat sürüyordu ve geri kalan zamanlarımda da kelime öğrenmek için wordmov.com da zaman geçiriyordum. Kelime öğrenmek için birebir site orada öğrendiğim kelimelerin çoğunu sonradan derste de görüyorduk ve ben önceden kelimeleri ezberlemiş oluyordum. Yani ilk dönem haftada ortalama 3-5 saat çalışıyordum. Ve en önemlisi dersi dinliyordum. Ders zamanı dersten başka birşeyle ilgilenmezdim bu sayede büyük ölçüde temel atmış oldum. Zaten ilk 2 aydan sonra sınıfta ders dinleyen 3-5 kişi kalıyor diğer arkadaşlar devamsızlıklarını sonuna kadar kullanıyorlar sonra kalmamak için derse geliyorlar ama sadece bedenen ordadırlar. Ellerinde iphone o zamanın en ünlü oyununu oynarlar (benim zamanımda subway surf dü tabi itü sunny nin hazırlığı için konuşuyorum). İşte bu arkadaşlar ikinci dönem toefl a az bir zaman kala bizim ilk dönem öğrendiğimiz örnek veriyorum passive voice konusunu öğrenmek için kendilerini kurslara atarlar (ör: Educ Academy).

İlk dönemi sadece dersleri dinleyerek ve haftada toplam 3-5 saatlik çalışma ve 18 saat devamsızlık ile bitirdim. Gerçekten sadece dersleri dinleyerek cumulative sınavlarında sınıfta ilk 3e rahatlıkla girebilirsiniz. İkinci dönem okulda ağırlıklı olarak ibt dersleri verildiği için ibt ye yöneldim. Ve kararımı artık tamamen vermiştim ibt ye gireceğim diye. Hazirana kadar ibt çalıştım. Okul haricinde hiçbir kursa gitmedim kendim çalışıyordum. Yaklaşık 1 ay önceden 8 hazirandaki ibt sınavına kaydoldum. Okulun son haftası derste bir pbt denemesi olduk ve orda 503 puan aldım. Hocanın ve arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine 10 hazirandaki pbt sınavınada kayıt oldum. Ama daha önceden hiç pbt ye çalışmamıştım. 8 haziran c.tesi günü ilk kez ibt sınavına girdim sınavda listening sırasında başım ağrıdı pek dinleyemedim ve Reading 14 Listening 5 Speaking 15 Writing 17 olmak üzere toplamda 51 puan aldım. Zaten ibtnin bana göre bir sınav olmadığını anlamıştım ama iş işten geçmişti. Ümidim 2 gün sonra olacak pbt sınavına kaldı. 10 haziran p.tesi pbt sınavına girdim ve 493 puan aldım writing de ise 3.5 puan aldım. Dağılımları ise listening 51, structure 49 ve reading 48 di. Artık geçte olsa pbt nin bana göre bir sınav olduğunu anlamıştım. Yaz okuluna kayıt oldum yaz okulu 5 haftaydı bunun 1 haftası tatile gittim çünkü biletimi 2-3 ay önceden almıştım. Tarih geldi çattı 24 temmuz’a ve ikinci pbt sınavına girdim. Tekrardan fail 🙂 513 puan alarak tekrar kaldım. Dağılımı ise listening 47, structure 54, reading 53 ve writing den 4.5 aldım bu sayede writing i geçmiş oldum. İşim son şans olan 6 eylül sınavına kaldı. 6 eylüle kadar yine hiçbir kursa gitmeden özel ders almadan evde longman kırmızı pbt ve çıkmış sorulara çalıştım. Ve 6 eylülde son şansım olan pbt sınavına girdim ve mutlu son 🙂 şartlıda olsa 540 puan ile geçmeyi başardım. Son pbt sınavımın dağılımları ise listening 53, structure 55 ve reading 54 dü.

Tüm bu anlattıklarımın özetine gelirsek, herkesin yaptığı; ilk dönem yatıp ikinci dönem kurs peşinde koşma hatasına düşmeyin. Eğer gerçekten hakketmişseniz çalışmalarınızın karşılığını mutlaka alırsınız. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim..

5 Replies to “Toefl’a Nasıl Çalışılır? Toefl Nasıl Geçilir?”

  1. Merhaba yazınızın sonunda ‘beni dinlediğiniz için teşekkür ederim’ ifadesini kullanmışsınız.Halbuki ‘yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim’ olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *