Php de Diziler

Dizi (ARRAY)

Diziler grup halindeki değişkenler olarak tanımlanabilir. Dizi içersinde yüzlerce değişken olabilir. Dizi elemanları index adı verilen sıra numarası ile çağrılır. Sıra numarası 0 (sıfır) ile başlar. Aşağıdaki örnek dizi haftanın günlerini göstermektedir.

$hafta=array(“Pazartesi”,”Salı”,”Çarşamba”,”Perşembe”,”Cuma”,”Cumartesi”,”Pazar”);

Dizi içindeki herhangi bir elemana ulaşmak için onu numarası ile çağırabilirsiniz.

print $hafta[1];

Bu şekilde yazılan bir komut bize “Salı” gününü yazacaktır. Çünkü diziler sıfırdan saymaya başlar.

Index Tanımlama:

Dizi tanımlama sırasında sayıları kendimiz vererek index numaralarını değiştirebiliriz. Örneğin yukarıdaki örnekte “Pazartesi” için 1 sayısı kullanmak isterseniz aşağıdaki gibi yazılması gerekir.

$hafta[1]=”Pazartesi”;
$hafta[2]=”Salı”;
$hafta[3]=”Çarşamba”;

Bu durumda dizinin ilk elemanı Pazartesi oldu.
Dizi içersine sonradan eleman eklemek isterseniz ve sıra numarasının kaç olduğunu bilmiyorsanız boş değer girebilirsiniz. Bu durumda Php bir sonraki numarayı otomatik olarak atayacaktır.

$Personel[] = “Ahmet”;
$Personel[] = “Ayşe”;
(Personel kelimesinden sonra boş bir parantez yazılmıştır.)

Örnek: Php ile kullanılan date komutu haftanın günlerini ingilizce yazar ama bize Türkçe isimler gerektiği olduğu için bunu nasıl yapacağımızı dizilerle görelim.

 

$hafta=array(“Pazar”,”Pazartesi”,”Salı”,”Çarşamba”,”Perşembe”,”Cuma”,”Cumartesi”);
$gun=date(“w”);
print $hafta[$gun];

Dizinin ne olduğunu anladıysanız size göre bu örnek basit kalacaktır. Bilmeniz gereken tek şey sonradan eklediğimiz date komutudur. bu komut parantez içine yazılan harfe göre farklı değer verir.

date(“w”) : haftanın kaçıncı günü olduğunu yazar. Pazar=0, Pazartesi=1, Salı:2 …

Bu durumda diyelim ki biz Salı günündeyiz o zaman $gun=2 şekline dönüşecektir.

One Reply to “Php de Diziler”

  1. Sayin Ilknur Hocam,Ben 2009 yili Aralik donemi ornincilerigezden Emniyet Muduru Ahmet Citak.Oncelikle en kalbi duygularimla selam eder saygilar sunarim.Sayin Ilknur Hocam, 2010 yili Mayis ayinda girmis oldugum KPDS sinavindan; sizden ogrendigim bilgilerle 55 aldim (Sizin kursunuzdan onceki seviyem cok dusuktu ve KPDS puanim 36 idi) ve bu sayede 2010 yili Kasim ayindan buyana Avrupa Birligi catisi altindaki bir gorev icin Kosova Pristina’da bulunmaktayim.Bu yil Kasim ayi sonunda gorev suremi doldurarak Ankara’daki gorevime geri donecegim.Gorev donusu Aralik doneminde baslayacagini tahmin ettigim yeni donem kursunuza katilmayi sabirsizlikla bekliyorum.Umarim haftasonu oglen gurubu kursunuzda yer vardir.Bu konuda hakkinda yardimci olacaginiz umidi ve beklentisi ile islerinizde kolayliklar diler saygilar sunarim.Ahmet CitakPristina Kosovo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *