Yazılım Nedir?

Yazılım nedir ?

Yazılım bir teknoloji terimidir.Anlamı; hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektedir.

Bilgisayar Yazılım Türleri

Bilgisayar yazılımları genel olarak 3 ana grupta incelenebilir.Bunlar:

1- System Software(*): Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır.

2- Application Software(*): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar vs. gibi yazılımlardır.

Bütün sistem programları içinde en temel yazılım işletim sistemidir ki, bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol ettiği gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.

3- Çevirici Yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

Uygulama yazılım türleri nelerdir ?

1- Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları

2- Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları

Yazılımlara örnekler;

1- Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)

2- Winrar

3- Norton

4- Winamp

çeşitli kategorilerdeki örnek yazılımlardır.

System Software (*) :Sistem Yazılımı

Application Software (*) :Uygulama Yazılımı

Hizmet (Utility) Yazılımları nedir ?

Hizmet (Utility) Yazılımları, genel sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır.Diskleri biçimlendirmek,dosyaları kopyalamak,disklerdeki programları yedeklemek,dosya sıkıştırma,dosya transfer (ftp),klavye düzenleme,disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic),virüs temizleme gibi işlemleri yaparlar.Çoğu işletim sistemi hizmet yazılımlarının yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır.Fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.

Zararlı Yazılım nedir ?

Bilgisayarlara,faydalı yazılımlara zarar veren, kullanıcı dosyaları üzerinde tahribat yapan, kullanıcı bilgilerini çalan yazılımlara zararlı yazılımlar denilmektedir.

Zararlı yazılımlar kendi kendilerini çoğaltabilen, bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve çoğu kez bilgisayar sistemlerine kasten zarar vermek için yazılmış programlardır.

Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı ?

Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek çok yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak şekilde üretilir. Ayrıca her yazılımın çalışmak için gereksinim duyduğu farklı donanım özellikleri olabilir ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Casus Yazılım nedir ?

Casus Yazılım tanıtım kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir.

Özgür Yazılım nedir ?

Özgür Yazılım kavramı,kullanıcıların,yazılımı çalıştırma,kopyalama,dağıtma,üzerinde çalışma,değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır.

Bir yazılımın Özgür Yazılım olabilmesi için hangi şartları taşımalıdır ?

1- Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğüne,

2- Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını öğrenmek ve onu değiştirme özgürlüğüne (Yazılımın kaynak koduna ulaşmak bu iş için ön koşuldur.),

3- Kopyaları dağıtma özgürlüğüne,

4- Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğüne kullanıcılar sahipse o yazılım özgür yazılımdır.

Kaynak: http://yazilim.nedir.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *